Před uvedením do provozu si přečtěte tuto dokumentaci. Je to předpoklad pro bezpečnou práci a bezproblémové zacházení.
Dodržujte bezpečnostní a varovné pokyny uvedené v této dokumentaci a na výrobku.
Návod k obsluze mějte uložený vždy u výrobku a dalším osobám předávejte výrobek jen s tímto návodem.
Vysvětlení značek
Varovná upozornění
Varovná upozornění varují před nebezpečím při zacházení s výrobkem. Byla použita následující signální slova:
NEBEZPEČÍ
NEBEZPEČÍ !
Používá se k upozornění na bezprostřední nebezpečí, které by mohlo vést k těžkému poranění nebo k smrti.
VÝSTRAHA
VÝSTRAHA !
Používá se k upozornění na potenciální nebezpečí, které může vést k těžkým poraněním nebo k smrti.
POZOR
POZOR !
Používá se k upozornění na potenciálně nebezpečnou situaci, která by mohla vést k lehkým poraněním nebo k věcným škodám.
Symboly v dokumentaci
V této dokumentaci byly použity následující symboly:
Před použitím si přečtěte návod k obsluze.
Pokyny k používání a ostatní užitečné informace
Zacházení s recyklovatelnými materiály
Elektrické nářadí a akumulátory nevyhazujte do směsného odpadu.
Symboly na obrázcích
Na obrázcích jsou použity následující symboly:
Tato čísla odkazují na příslušný obrázek na začátku tohoto návodu.
Číslování udává pořadí pracovních kroků na obrázku a může se lišit od pracovních kroků v textu.
Čísla pozic jsou uvedená na obrázku Přehled a odkazují na čísla z legendy v části Přehled výrobku .
Tato značka znamená, že byste měli manipulaci s výrobkem věnovat zvláštní pozornost.
Symboly v závislosti na výrobku
Symboly na výrobku
Na výrobku byly použity následující symboly:
Všeobecné příkazové značky
Používejte ochranu očí.
Používejte chrániče sluchu.
Používejte ochrannou přilbu.
Odpady odevzdávejte k recyklaci.
Textové značky
Zvýraznění míst v textu
Označení a popisy jsou vyznačené následovně:
‚ ‛
Označení popsaných ovládacích prvků na vsazovacím přístroji.
« »
Popisy na vsazovacím přístroji
Informace o výrobku
Výrobky
jsou určené pro profesionální uživatele a smí je obsluhovat, ošetřovat a provádět jejich údržbu pouze autorizovaný a instruovaný personál. Tento personál musí být speciálně informován o vyskytujících se nebezpečích, s nimiž by se mohl setkat. Výrobek a jeho pomůcky mohou být nebezpečné, pokud s nimi nesprávně zachází nevyškolený personál nebo pokud se nepoužívají v souladu s určeným účelem.
Typové označení a sériové číslo jsou uvedeny na typovém štítku.
Poznamenejte si sériové číslo do následující tabulky. Údaje výrobku budete potřebovat při dotazech adresovaných našemu zastoupení nebo servisu. Údaje o výrobku
Vsazovací přístroj, plynový
GX 3
Generace
01
Sériové číslo
Prohlášení o shodě
Prohlašujeme na výhradní zodpovědnost, že zde popsaný výrobek je ve shodě s platnými směrnicemi a normami. Kopii prohlášení o shodě najdete na konci této dokumentace.
Technické dokumentace jsou uložené zde:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE
Bezpečnost
Bezpečnostní pokyny
Bezpečná práce se vsazovacím přístrojem
Při přitlačení vsazovacího přístroje na část těla může dojít k těžkým poraněním v důsledku neúmyslného spuštění vsazování. Vsazovací přístroj nikdy nepřitlačujte k ruce ani k jiné části těla.
Při nasazení upevňovacích prostředků specifických pro určité použití na vedení hřebíků (například kroužků, spon, svorek) může dojít k těžkým poraněním v důsledku neúmyslného spuštění vsazování. Při nasazování upevňovacích prostředků pro specifické použití nikdy netlačte rukou ani jinou částí těla proti vedení hřebíků.
Nemiřte vsazovacím přístrojem na sebe ani na další osoby.
Při manipulaci se vsazovacím přístrojem mějte paže mírně pokrčené (nikoliv napnuté).
Buďte pozorní, dávejte pozor na to, co děláte, a přistupujte k práci se vsazovacím přístrojem rozumně. Vsazovací přístroj nepoužívejte, jste-li unavení nebo pod vlivem drog, alkoholu či léků. Moment nepozornosti při používání vsazovacího přístroje může vést k těžkým poraněním.
Při stahování posunovače hřebíků zpět dbejte vždy na to, aby spolehlivě zaskočil.
Posunovač hřebíků nenechávejte při uvolnění západky vyskočit dopředu, nýbrž ho dopředu veďte. Mohli byste si přiskřípnout prsty.
Upevňovací prvky nevsazujte do příliš tvrdého podkladu , jako například svařované oceli nebo lité oceli. Při vsazování do těchto materiálů může dojít k nesprávnému vsazení a k prasknutí upevňovacích prvků.
Upevňovací prvky nevsazujte do příliš měkkého podkladu , jako například do dřeva nebo sádrokartonu. Při vsazování do těchto materiálů může dojít k nesprávnému vsazení a proděravění podkladu.
Upevňovací prvky nevsazujte do příliš křehkého podkladu , jako například do skla nebo dlaždic. Při vsazování do těchto materiálů může dojít k nesprávnému vsazení a odštípnutí podkladu.
Před vsazováním zajistěte, aby na druhé straně podkladu nemohlo dojít k poranění osob nebo poškození předmětů.
Spoušť stiskávejte pouze tehdy, když je vsazovací přístroj přitlačený k podkladu tak, že je vedení hřebíků až nadoraz zasunuté do vsazovacího přístroje.
Pokud musíte provádět údržbu u horkého vsazovacího přístroje, bezpodmínečně noste ochranné rukavice.
Při vysokých frekvencích vsazování trvajících delší dobu se mohou povrchy mimo rukojeť silně zahřívat. Noste ochranné rukavice, abyste se nespálili.
Pokud je vsazovací přístroj přehřátý, vyjměte zásobník plynu a nechte vsazovací přístroj vychladnout. Nepřekračujte maximální frekvenci nastřelování.
Během vsazování může dojít k odštípnutí materiálu nebo k vymrštění materiálu páskového zásobníku. Odštípnutý materiál může způsobit poranění těla a očí. Používejte vhodnou ochranu očí, chrániče sluchu a ochrannou helmu. Používání osobních ochranných pomůcek, jako dýchací masky proti prachu, bezpečnostní obuvi s protiskluzovou podrážkou, ochranné helmy nebo vhodné ochrany očí a chráničů sluchu (podle druhu použití přístroje), snižuje riziko poranění. Také ostatní osoby v okolí by měly nosit ochranu očí a ochrannou přilbu.
Noste vhodné chrániče sluchu (viz informace o hlučnosti v Technických údajích). Vsazování upevňovacích prvků se spouští zažehnutím směsi vzduchu a hořlavého plynu. Při tom vznikající hluk může poškodit sluch. Také osoby v okolí by měly nosit vhodné chrániče sluchu.
Při vsazování držte vsazovací přístroj vždy pevně a kolmo k podkladu. Tím můžete zabránit odklánění upevňovacího prvku od podkladového materiálu.
Nikdy nevsazujte druhý upevňovací prvek na stejné místo. Může to vést k prasknutí a ke vzpříčení upevňovacích prvků.
Čep nebo hřebík nikdy nevsazujte podruhé. Při opakovaném použití mohou upevňovací prvky prasknout a způsobit poranění.
Před vyměňováním zásobníků, prováděním čištění, servisu a údržby, před skladováním a přepravou nebo když nemáte vsazovací přístroj pod dohledem, vždy vyjměte zásobník plynu () a vyprázdněte zásobník ().
Po použití položte přístroj naležato na podlahu. Přístroj namontovaný na prodlužovacím systému, opřený o zeď může při pádu způsobit poranění.
Nedržte prodlužovací systém při sklápění vsazovacího přístroje dolů za zadní konec. Působením velké pákové síly můžete při sklápění vsazovacího přístroje ztratit kontrolu. To může vést k poraněním a věcným škodám.
Zkontrolujte, zda vsazovací přístroj a příslušenství nejsou poškozené, aby byla zajištěná bezchybná funkce v souladu s určeným účelem. Zkontrolujte, zda pohyblivé díly fungují bezvadně a zda neváznou nebo zda díly nejsou poškozené. Veškeré díly musí být správně namontované a splňovat všechny podmínky pro zajištění bezvadného provozu zařízení. Poškozená ochranná zařízení a poškozené díly musí být odborně opraveny nebo vyměněny v servisu Hilti , pokud není v návodu k obsluze uvedeno jinak.
Vsazovací přístroj svěřujte do opravy pouze kvalifikovaným odborným pracovníkům, kteří mají k dispozici originální náhradní díly. Tak zajistíte, že vsazovací přístroj bude i po opravě bezpečný.
Úpravy nebo změny na vsazovacím přístroji nejsou dovoleny.
Nepoužívejte vsazovací přístroj tam, kde existuje nebezpečí požáru nebo exploze.
Zohledněte vlivy okolí. Chraňte vsazovací přístroj před deštěm a nepoužívejte ho ve vlhkém nebo mokrém prostředí.
Vsazovací přístroj používejte jen na dobře větraných pracovištích.
Zvolte správnou kombinaci vedení hřebíků a upevňovacího prvku. Při nesprávné kombinaci může dojít k poškození vsazovacího přístroje nebo se může snížit kvalita upevnění.
Před zahájením práce zkontrolujte, např. pomocí detektoru kovů, pracovní prostor, jestli neobsahuje skryté elektrické kabely, plynové a vodovodní trubky.
Při pracích, při kterých můžete zasáhnout skryté elektrické rozvody, držte vsazovací přístroj jen za izolovanou rukojeť. Kontakt s vedením pod proudem může uvést pod napětí i kovové díly přístroje, což může způsobit úraz elektrickým proudem.
Pokyny pro zacházení s použitým plynem
Řiďte se pokyny na zásobníku plynu a v přiložených informacích.
Unikající plyn je škodlivý pro plíce, pokožku a oči. Přibližně 10 sekund po vyjmutí zásobníku plynu nedávejte do blízkosti přihrádky na zásobník plynu obličej a oči.
Ventil zásobníku plynu neovládejte manuálně.
V případě vdechnutí plynu odveďte postiženého ven nebo do dobře větrané místnosti a uložte ho do pohodlné polohy. V případě potřeby přivolejte lékaře.
Pokud je osoba v bezvědomí, zavolejte lékaře. Osobu umístěte do dobře větrané místnosti a uložte ji do stabilizované polohy. Jestliže postižený nedýchá, zahajte umělé dýchání a v případě potřeby použijte kyslík.
Při zasažení očí plynem vyplachujte otevřené oči několik minut tekoucí vodou.
Při kontaktu pokožky s plynem pečlivě myjte místo kontaktu mýdlem a teplou vodou. Poté naneste pleťový krém.
Všeobecné pokyny k osobní bezpečnosti
Dbejte na ergonomické držení těla. Zaujměte bezpečný postoj a udržujte rovnováhu. Tak si v nečekaných situacích zachováte lepší kontrolu nad přístrojem.
Při práci se musí ostatní osoby, zejména děti, zdržovat v bezpečné vzdálenosti od pracoviště.
Popis
Přehled výrobku
Vedení hřebíků
Posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování a odjištění vedení hřebíků
Tlačítko RESET
Napouštěcí/vypouštěcí ventil
Větrací štěrbiny
Hák na opasek
Spoušť
Rukojeť
Posunovač hřebíků
Zajištění zásobníku
Opěrka
Zásobník
Typový štítek
Ukazatel zásobníku plynu
Tlačítko PLYN
Přihrádka na zásobník plynu
Kryt zásobníku plynu
Použití v souladu s určeným účelem
Popsaný výrobek je plynový vsazovací přístroj ("vsazovací přístroj"). Je určen k vsazování vhodných upevňovacích prvků do betonu, oceli, vápencového pískovce, betonového zdiva, omítnutého zdiva a dalších podkladů vhodných pro přímou montáž.
Vsazovací přístroj se smí používat jen s ručním vedením nebo s prodlužovacím systémem (příslušenství).
Obsah dodávky
Plynový vsazovací přístroj s vedením hřebíků, kufr, návod k obsluze.
Další systémové produkty schválené pro váš výrobek najdete ve středisku
Hilti nebo on-line na:
www.hilti.group .
Vedení hřebíků
Vedení hřebíků drží čep, resp. vede hřebík a usměrňuje upevňovací prvek při vsazování na požadovaném místě do podkladu. Pro vsazovací přístroje
GX 3 a
GX 3-ME (přesné označení viz typový štítek) lze obdržet vždy odpovídající vedení hřebíků pro příslušné použití (IF nebo ME).
Upevňovací prvky
Se vsazovacím přístrojem lze upevňovat dva druhy upevňovacích prvků: hřebíky a čepy. Další upevňovací prvky pro nasazení na vedení hřebíků lze obdržet pro různé druhy použití.
Posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování a odjištění vedení hřebíků
Posuvné tlačítko umožňuje zmenšení hloubky vsazování. V poloze
EJECT odjistí vedení hřebíků pro vyjmutí.
Stav
Význam
+
Standardní hloubka vsazování
‒
Menší hloubka vsazování
EJECT
Odblokování vedení hřebíků
Tlačítko RESET
Po vsazování se může stát, že se vedení hřebíků nevrátí do výchozí polohy. Je to způsobené nesprávnou polohou pístu. Pomocí tlačítka
RESET lze nesprávnou polohu pístu odstranit.
Stav
Význam
Tlačítko RESET vyskočí z krytu. Je vidět jeho bílý okraj.
Nesprávná poloha pístu
Tlačítko RESET je zarovnané s krytem.
Nejedná se o nesprávnou polohu pístu
Opěrka
Na rovném podkladu usnadňuje opěrka postavení vsazovacího přístroje v pravém úhlu, protože je třeba zajistit pravoúhlou polohu již jen v bočním směru. Na nerovném nebo zvlněném podkladu může být nutné opěrku sejmout, aby bylo možné vedení hřebíků vyrovnat kolmo k podkladu.
Hák na opasek
Hák na opasek lze vytáhnout ve dvou stupních.
Stav
Význam
Stupeň 1
Poloha pro zavěšení na opasek
Stupeň 2
Poloha pro zavěšení na žebřík, leštění, plošinu atd.
Zásobník plynu
Dodržujte bezpečnostní pokyny, které jsou přiložené k zásobníku plynu!
Zásobník plynu se musí pro použití nasadit do přihrádky na zásobník plynu ve vsazovacím přístroji.
Naplnění zásobníku plynu lze zjistit po stisknutí tlačítka
GAS na LED displeji.
Při přerušení práce, před údržbou, před přepravou a skladováním vsazovacího přístroje se musí zásobník plynu vyjmout.
Ukazatel naplnění zásobníku plynu
Po stisknutí tlačítka
GAS se na LED displeji zobrazí naplnění zásobníku plynu.
Když je vedení hřebíků až nadoraz zasunuté v přístroji, ukazatel naplnění nefunguje.
Stav
Význam
Všechny čtyři LED svítí zeleně.
Stav naplnění cca 100 %.
Tři LED svítí zeleně.
Stav naplnění je přibližně 75 %.
Dvě LED svítí zeleně.
Stav naplnění je přibližně 50 %.
Jedna LED svítí zeleně.
Stav naplnění je přibližně 25 %.
Jedna LED bliká zeleně.
Stav naplnění je nižší než 10 %. Doporučujeme zásobník plynu vyměnit.
Jedna LED svítí červeně.
Ve vsazovacím přístroji buď není zásobník plynu, nebo je v něm nesprávný zásobník plynu, nebo je prázdný.
I když je zobrazeno, že je zásobník prázdný, obsahuje zásobník z technických důvodu ještě trochu plynu.
Technické údaje
Vsazovací přístroj
Hmotnost (prázdný přístroj)
8,6 lb (3,9 kg)
Pracovní teplota, teplota prostředí
14 ℉ … 113 ℉ (−10 ℃ … 45 ℃)
Maximální délka upevňovacích prvků
1,5 in (39 mm)
Průměr upevňovacích prvků
0,10 in (2,6 mm)
0,12 in (3,0 mm)
Dráha přítlaku
1,6 in (40 mm)
Kapacita zásobníku
40 + 2 hřebíky
Maximální frekvence vsazování (Upevňovací prvky/h)
1 200
Maximální intenzita magnetického pole
−16,5 dBµA/m
Frekvence
13 553 MHz … 13 567 MHz
Informace o hlučnosti a hodnoty vibrací
Hodnoty hlučnosti a vibrací, uvedené v těchto pokynech, byly naměřené normovanou měřicí metodou a lze je použít pro vzájemné porovnání vsazovacích přístrojů. Hodnoty jsou vhodné také pro předběžný odhad působení. Uvedené údaje se vztahují na hlavní způsoby použití vsazovacího přístroje. Při jiném způsobu použití vsazovacího přístroje, při použití s jiným vybavením nebo při nedostatečné údržbě se údaje mohou lišit. Působení během celé pracovní doby se tím může výrazně zvýšit. Pro přesný odhad působení je potřeba brát v úvahu také dobu, kdy se přístroj ve skutečnosti nepoužívá. Působení během celé pracovní doby se tím může výrazně snížit. Stanovte doplňující bezpečnostní opatření na ochranu pracovníka před působením hluku a/nebo vibrací, například: údržbu vsazovacího přístroje a vybavení, udržování rukou v teple, organizaci pracovních postupů.
Hodnoty emitovaného hluku zjištěné podle EN 15895
Hladina emitovaného akustického tlaku na pracovišti (LpA, 1s)
99 dB(A)
Nejvyšší hladina akustického tlaku na pracovišti (LpC, peak)
133 dB(C)
Hladina akustického výkonu (LWA)
105 dB(A)
Nejistota pro hladinu hluku
2 dB(A) / 2 dB(C)
Zpětný ráz
Zrychlení ekvivalentní energie, (ahw, RMS(3))
Výsledky u 1mm plechu na beton B35: 3,64 m/s2
Nejistota měření
0,13 m/s²
Nabíjení vsazovacího přístroje
Nabíjení pro vsazování hřebíků
Vybavení pro vsazování hřebíků
Zásobník přivádí hřebíky, které jsou součástí již hotových pásů.
Při vsazování hřebíků nesmí být nasazený adaptér pro jednotlivé vsazování.
Naplnění zásobníku
Zatáhněte posunovač hřebíků dozadu, až zaskočí.
Zasuňte pás s hřebíky až nadoraz do zásobníku.
U pásů s krátkými hřebíky může dojít omylem k nesprávnému nasazení. U krátkých hřebíků dbejte na to, aby špičky hřebíků směřovaly dopředu.
VÝSTRAHA
Nebezpečí přiskřípnutí! Při uvolnění posunovače hřebíků může dojít k uskřípnutí prstů.
Posunovač hřebíků nenechávejte vyskočit dopředu, nýbrž ho dopředu až nadoraz veďte.
Odblokujte posunovač hřebíků a veďte ho až nadoraz dopředu.
Nasazení zásobníku plynu
Otevřete kryt přihrádky na zásobník plynu.
Sejměte ze zásobníku plynu krytku.
Krytku uschovejte, abyste mohli zásobník plynu po vyjmutí, např. při vybíjení nebo před přepravou, bezpečně uzavřít.
Zasuňte zásobník plynu ventilem napřed do přihrádky na zásobník plynu tak, aby se klips zásobníku zasunul a zaskočil do otvoru pro tento klip.
Zavřete kryt přihrádky na zásobník plynu.
Aniž byste stiskli spoušť, přitlačte vsazovací přístroj vedením hřebíků třikrát proti podkladu, abyste odvzdušnili vedení plynu.
Nabíjení pro vsazování čepů
Vybavení pro vsazování čepů
Čepy se musí zavádět jednotlivě zepředu do vedení hřebíků. Je zapotřebí adaptér pro jednotlivé vsazování. Balení čepů obsahují vždy adaptér pro jednotlivé vsazování s příslušnými pokyny k montáži.
Pro vsazování čepů se musí vyprázdnit zásobník a nasadit adaptér pro jednotlivé vsazování.
Nebezpečí poranění! Přitlačení vsazovacího přístroje k části těla může způsobit těžká poranění neúmyslným spuštěním vsazování.
Vsazovací přístroj nikdy nepřitlačujte k ruce ani k jiné části těla.
Zkontrolujte nastavení hloubky vsazování.
Nasaďte vsazovací přístroj s opěrkou a vedením hřebíků na podklad.
Přitlačte vsazovací přístroj vedením hřebíků až nadoraz k podkladu.
Dbejte na to, aby bylo vedení hřebíků kolmo k podkladu.
Pro vsazování stiskněte spoušť.
Pokud není vedení hřebíků až nadoraz přitlačené k podkladu, vsazování není možné.
Po vsazování sejměte vsazovací přístroj zcela z podkladu.
Po skončení práce nebo když necháváte vsazovací přístroj bez dozoru, vyjměte zásobník plynu () a vyprázdněte zásobník ().
Vsazování čepů
VÝSTRAHA
Nebezpečí poranění! Přitlačení vsazovacího přístroje k části těla může způsobit těžká poranění neúmyslným spuštěním vsazování.
Při nasazování upevňovacích prvků nikdy netlačte vedení hřebíků proti ruce nebo jiné části těla.
Vsazovací přístroj nikdy nepřitlačujte k ruce ani k jiné části těla.
VÝSTRAHA
Nebezpečí poranění padajícími předměty! Vsazením dalšího upevňovacího prvku na hřebík nebo čep, který není optimálně vsazený, může dojít k zeslabení upevnění. Důsledkem může být poškození nebo poranění způsobené padajícím upevněným předmětem.
Nikdy neprovádějte upevnění za účelem zlepšení usazení již vsazeného hřebíku nebo čepu.
Zkontrolujte nastavení hloubky vsazování.
Nasaďte čep do vedení hřebíků.
Nasaďte vsazovací přístroj s opěrkou a vedením hřebíků na podklad.
Přitlačte vsazovací přístroj vedením hřebíků až nadoraz k podkladu.
Dbejte na to, aby bylo vedení hřebíků kolmo k podkladu.
Pro vsazování stiskněte spoušť.
Pokud není vedení hřebíků až nadoraz přitlačené k podkladu, vsazování není možné.
Po skončení práce nebo pokud necháváte vsazovací přístroj bez dozoru, vyjměte zásobník plynu ( ).
Vybíjení vsazovacího přístroje
Vyjmutí zásobníku plynu
Otevřete kryt přihrádky na zásobník plynu.
Pro uvolnění zásobníku plynu stiskněte klips zásobníku plynu.
Vyjměte zásobník plynu z přihrádky na zásobník plynu.
Nasaďte na zásobník plynu krytku.
Zavřete kryt přihrádky na zásobník plynu.
Vyprázdnění zásobníku
Zatáhněte posunovač hřebíků dozadu, až zaskočí.
Odstraňte ze zásobníku všechny pásy s hřebíky.
VÝSTRAHA
Nebezpečí přiskřípnutí! Při uvolnění posunovače hřebíků může dojít k uskřípnutí prstů.
Posunovač hřebíků nenechávejte vyskočit dopředu, nýbrž ho dopředu až nadoraz veďte.
Odblokujte posunovač hřebíků a veďte ho až nadoraz dopředu.
Sejmutí adaptéru pro jednotlivé vsazování
Po vsazování čepů sejměte adaptér pro jednotlivé vsazování ().
Volitelné kroky ovládání
Kontrola naplnění zásobníku plynu
Aniž byste vsazovací přístroj přitlačili, stiskněte tlačítko PLYN .
Tlačítko RESET vyskočí z krytu. Je vidět jeho bílý okraj.
Pro odstranění nesprávné polohy pístu stiskněte tlačítko RESET .
Odstranění cizích těles a hřebíků z prostoru vedení hřebíků
POZOR
Nebezpečí poranění odlétávajícími kusy! Při vsazování může dojít k poranění odlétávajícími kusy, pokud se v oblasti vedení hřebíků nacházejí nějaké předměty nebo pokud se upevňovací prvky zaseknou ve vedení hřebíků.
Nikdy se nesnažte odstranit poruchu přístroje spuštěním dalšího vsazování!
Vyčistěte větrací štěrbiny suchým kartáčkem, dbejte při tom na to, aby se dovnitř přístroje nedostaly nečistoty nebo nějaké předměty.
Povrch přístroje vyčistěte vlhkým hadrem.
Přeprava a skladování
Údržba
Pro bezpečný provoz používejte pouze originální náhradní díly a spotřební materiál. Námi schválené náhradní díly, spotřební materiál a příslušenství pro váš výrobek najdete ve středisku Hilti nebo na: www.hilti.group .
Pravidelně kontrolujte všechny vnější díly vsazovacího přístroje, zda nejsou poškozené, a správnou funkci všech ovládacích prvků.
Vsazovací přístroj nepoužívejte, pokud jsou některé díly poškozené nebo když ovládací prvky nefungují bezchybně.
Vadný vsazovací přístroj nechte opravit v servisu Hilti .
Kontrola po ošetřování a údržbě
Nastavte posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování do polohy + .
Pomoc při poruchách
V případě poruch, které nejsou uvedené v této tabulce nebo které nemůžete odstranit sami, se obraťte na náš
Hilti Service .
Porucha
Možná příčina
Řešení
Upevňovací prvky často nejsou vsazené dostatečně hluboko.
Příliš malý výkon.
Nastavte posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování do polohy + .
Upevňovací prvek je příliš dlouhý.
Použijte kratší upevňovací prvek.
Příliš tvrdý podklad.
Zvažte použití přístrojů DX.
Napouštěcí/vypouštěcí ventil je znečistěný nebo zakrytý.
Vyčistěte vsazovací přístroj a dbejte na správné držení rukou.
Upevňovací prvky jsou často vsazené příliš hluboko.
Příliš velký výkon.
Nastavte posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování do polohy ‒ .
Upevňovací prvek je příliš krátký.
Použijte delší upevňovací prvky.
Upevňovací prvky se lámou.
Příliš malý výkon.
Nastavte posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování do polohy + .
Upevňovací prvek je příliš dlouhý.
Použijte kratší upevňovací prvek.
Příliš tvrdý podklad.
Zvažte použití přístrojů DX.
Vedení hřebíků není nasazené kolmo k podkladu.
Vsazovací přístroj při vsazování přitlačte tak, aby bylo vedení hřebíků kolmo k podkladu.
Upevňovací prvky se ohýbají.
Příliš malý výkon.
Nastavte posuvné tlačítko pro nastavení hloubky vsazování do polohy + .
Upevňovací prvek je příliš dlouhý.
Použijte kratší upevňovací prvek.
Vedení hřebíků není nasazené kolmo k podkladu.
Vsazovací přístroj při vsazování přitlačte tak, aby bylo vedení hřebíků kolmo k podkladu.
Upevňovací prvky nedrží v ocelovém podkladu.
Příliš tenký podklad.
Zvolte jinou metodu upevnění.
Obsah zásobníku plynu nestačí pro balení upevňovacích prvků.
Zvýšená spotřeba plynu v důsledku častého přitlačování bez vsazování.
Zásobník plynu vyjměte a opět vložte. Pokud problém přetrvává, nasaďte nový zásobník plynu.
Vsazovací přístroj je horký a ani po přestávce nevsazuje.
Frekvence vsazování výrazně vyšší než 1 200 upevnění za hodinu.
Nechte vsazovací přístroj vychladnout.
Vsazovací přístroj nevsazuje nebo vsazuje jen občas.
Podmínky prostředí jsou mimo přípustný rozsah.
Dbejte na to, aby byly dodrženy přípustné meze podle technických údajů.
Teplota zásobníku plynu je mimo přípustný rozsah.
Dbejte na to, aby byly dodrženy přípustné meze podle technických údajů.
V systému dávkování plynu se vytvořily bubliny.
Vyjměte zásobník plynu a znovu ho nasaďte.
Po vsazování jste vsazovací přístroj úplně nenazdvihli.
Po vsazení sejměte vsazovací přístroj zcela z podkladu.
Upevňovací prvek nelze vyjmout z vedení hřebíků.
Upevňovací prvek se zasekl v zásobníku hřebíků.
Uvolněte zaseknutý upevňovací prvek.
Likvidace
Nářadí
Hilti je vyrobené převážně z recyklovatelných materiálů. Předpokladem pro recyklaci materiálů je jejich řádné třídění. V mnoha zemích odebírá
Hilti staré nářadí k recyklaci. Informujte se v servisu
Hilti nebo u prodejního poradce.
Nevyhazujte elektrické nářadí, elektronická zařízení a akumulátory do smíšeného odpadu!
Záruka výrobce
V případě otázek ohledně záručních podmínek se obraťte na místního partnera Hilti .