Aktualizace množství
Upozorňujeme, že množství bylo aktualizováno z důvodu balicího nebo minimálního množství.
Upozorňujeme, že množství bylo aktualizováno na. Je to z důvodu balicího nebo minimálního množství.
Upozorňujeme, že množství bylo aktualizováno z důvodu balicího nebo minimálního množství.
Upozorňujeme, že množství bylo aktualizováno na. Je to z důvodu balicího nebo minimálního množství.
Každodenní činnosti na stavbě, jako broušení, řezání, vrtání nebo sekání, mohou vytvářet nebezpečný prach, který může mít negativní vliv na zdraví i produktivitu pracovníků. Tento prach se navíc často šíří mimo staveniště a může tak ovlivňovat i okolí stavby včetně jeho obyvatel a životního prostředí.
Většina škodlivých prachových částic je tak malá, že je jen stěží viditelná pouhým okem a čím menší tyto částice jsou, tím déle trvá jejich usazení. Pro ilustraci - prachová částice o velikosti 0,1 mikrometru může dopadnout na zem z výšky jednoho metru až po více než 12 dnech. To je důvod, proč na stavbách můžeme cítit vůni betonu, i když už žádný prach není vidět. Jedná se právě o tyto mikroskopické prachové částice.
Každý zaměstnavatel ve stavebnictví chce ochránit svoje pracovníky před zbytečnými zdravotními a bezpečnostními riziky. Jením z těchto rizik je dlouhodobé vystavení stavebnímu prachu.
Částice křemičitého prachu z betonu, dlaždic, cihel a lepidel mohou způsobovat rakovinu a neléčitelnou silikózu, pokud se prach dostane do plicních sklípků. Prach může také vyvolat astma, nebo přispět k jeho zhoršení.
Kromě snížení produktivity pracovníků kvůli pracovní neschopnosti ovlivňuje prach každou fázi stavebních projektů:
Dalším dopadem prachu může být zanášení strojů, jejich motorů a jiných pohyblivých částí. Důsledkem mohou být prostoje a vysoká cena za opravy. Prach se zároveň usazuje na spotřebním materiálu a může snižovat jeho efektivitu a životnost.
Prach na stavbách má za následek i zhoršení viditelnosti, podráždění očí a dýchacích cest, zanášení pracovních oděvů, mobilních telefonů atd. Cílené snižování množství škodlivého prachu na stavbách vede nejen k lepším pracovním podmínkám, ale i k vyšší produktivitě způsobené komfortnějším pracovním prostředím.
Pro minimalizaci množství prachu na stavbách se řiďte podle "STOP" principu:
Udržujte vaše stavby čisté. Recyklátor vody odsává a filtruje kal při jádrovém vrtání. Prach se nevytváří a vyfiltrovaných zbytků se můžete jednoduše zbavit.
Recyklátor vody DD-WMS 100Přejděte na kotvení pomocí akumulátorového vsazovacího přístroje BX 3 - čistější, tišší a bezprašnou alternativu k vrtání.
Vsazovací stroj BX 3Instalací kotevních nosníků HAC ještě před litím betonu můžete jednoduše minimalizovat nutnost vrtání a s ním spojené tvorby prachu v dalších fázích stavby.
Máme desítky let zkušeností s vývojem technologií pro odsávání prachu. Naše výzkumné středisko zaměřené na prach v německém Kauferingu se aktivně podílí na vývoji nových standardů jako je EN 50632.
Hilti nářadí, příslušenství a spotřební materiál (jako vrtáky, kotouče, pilové listy nebo sekáče) jsou navrhnuty jako součást našeho systému pro odstaňování prachu (DRS), který si klade za cíl efektivně sbírat škodlivý prach již při jeho vzniku.
Díky tomu je 95 % našich strojů vybaveno tímto systémem a přispívají tak k téměř bezprašnému pracovnímu prostředí a zdraví zaměstnanců ve stavebnictví.
S pomocí DRS jde provádět následující činnosti:
Zbavte se až 97 % prachu díky nástavci pro odstraňování prachu TE-DRS, který je kompatibilní s vrtacím kladivem TE 6-A22.
Stejného účinku docílíte i použitím dutých vrtáků TE-YD v kombinaci s TE 50-AVR a ostatními kombinovanými kladivy. S našimi vysavači dosáhnete téměř bezprašného vrtání do betonu.
Systém odsávání prachu TE-DRS Duté vrtáky TE-YDO 95 % prachu méně na staveništi při demolici s bouracím kladivem TE 2000-AVR vám přinese použití odsávání TE DRS-B a univerzálního vysavače VC 20 nebo VC 40.
Systém odsávání prachu TE DRS-BŘezání betonu pomocí řezače DCH 300-X může být až o 30 % rychlejší, než řezání za sucha. Pokud ale upřednostňujete suchou variantu, využijte spolu se strojem vysavač VC 60M-X pro dosažení téměř perfektní bezprašnosti.
Elektrický řezač DCH 300-XOdsávání prachu s akumulátorovými okružními pilami SCW 22-A nebo SC 70W-A22 je velmi jednoduché. Stačí připojit univerzální vysavač VC 20 nebo VC 40.
Akumulátorová okružní pila SCW 22-A Akumulátorová okružní pila SC 70W-A22Přípojku na odsávání prachu najdete i na našich bruskách na beton, včetně brusky DGH 150.
Bruska na beton DGH 150Vysavače Hilti jsou navrženy s důrazem na vysoký výkon, efektivitu a robustnost, která vydrží i ty nejtěžší podmínky na stavbách.
Systém automatického čištění filtrů navíc každých 15 vteřin na krátký okamžit obrátí směr proudění vzduchu uvnitř systému a tím tak předchází tvorbě prachové vrstvy na filtru a udržuje vysoký výkon.
Vysavače HiltiVyberte tu správnou třídu vysavače pro vaši práci
Při práci s materiály, které generují velké množství nebezpečného prachu, by měla být vaší hlavní prioritou ochrana zdraví. Vysavače jsou to nejdůležitější pro minimalizaci těchto rizik. Lze je rozdělit do několika tříd podle typu odsávaného prachu a limitů, které jsou s danou činností stanovené.
Třída L zahrnuje běžný prach, měkká dřeva a materiály s tvrdým povrchem.
Maximální povolená koncentrace prachu třídy L je > 1 mg/m³, což znamená, že vysavač musí odstranit 99 % prachu.
Prach z tvrdého dřeva, cementu, betonu, dlaždic a nátěrů patří do třídy M.
Maximální povolená koncentrace prachu třídy M je ≥ 0.1 mg/m³, což znamená, že vysavač musí odstranit 99,9 % prachu.
Typický prach třídy H najdeme v azbestu, minerálních vlánkech, bitumenu a umělých vláknech, jako je třeba skelné vlákno.
Maximální povolená koncentrace prachu třídy H je < 0.1 mg/m3, což znamená, že vysavač musí odstranit 99.995 % prachu.
Třetím pilířem "STOP" principu je implementace pravidel organizace práce, která omezí kontakt s prachem na minimum.
Jendím z efektivních způsobů, jak minimalizovat kontakt s prachem je rotace pracovníků na stanovištích s vyšší koncentrací prachu. Tímto spůsobem nebudou jednotlivci vystavováni nebezpečnému množství prachu. Další prospěšnou iniciativou ve stavebnictví je zákaz zametání. Vysávání prachu oproti zametání totiž mnohem méně rozviřuje prach do ovzduší.
V neposlední řadě je třeba zmínit pravidelná školení ohledně prašnosti na staveništích, které pracovníkům připomene správné a hygienické postupy při činnostech, které generují prach i nebezpečí s ním spojená.
Pokud není možné dosáhnout limitů prašnosti na staveništích, je potřeba používat osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Masky, ochranné brýle, rukavice a vhodné pracovní oblečení jsou základním vybavením i při využívání strojů vybavených systémy odsávání prachu. Pro maximální ochranu ve velmi prašném prostředí je pro zamezení vdechování prachu potřeba využívat respirátory.
An e-mail has been sent to our Customer Service team for follow-up. You will receive a copy of your request for your records.
Pro zobrazení správných cen a obsahu vyberte příslušný účet.
Hilti = registrovaná ochranná známka Hilti Corporation ©2021 Všechna práva vyhrazena
An e-mail has been sent to our Customer Service team for follow-up. You will receive a copy of your request for your records.