Jak kotvit patní desky v seizmických oblastech
Upevňovací systémy pro seizmicky aktivní oblasti


Zemětřesení jsou mnohem častější, než si možná uvědomujeme.
Nejen, že mohou stát životy mnoha lidí, ale také dokážou silně poškodit budovy a postihnout ekonomiku.
To vše lze omezit kvalitním seizmickým návrhem a vhodnými zadávacími podmínkami stavby.
Je důležité provést seizmický návrh nosných i nenosných prvků stavby, protože výzkumy ukazují, že v případě komerčních budov utrpí největší škody během zemětřesení nenosné systémy.


JAK NAVRHOVAT KOTVY PRO SEIZMICKY AKTIVNÍ OBLASTI

S navrhováním kotevních systémů vám může pomoci náš technický tým Hilti – pro podrobnosti stačí kontaktovat místní pobočku Hilti.
Nebo můžete využít náš software pro navrhování Hilti PROFIS Anchor. Zahrnuje 2D i 3D modely produktů Hilti vyhovujících normám, včetně příslušné dokumentace a specifikací.
Náš software PROFIS Anchor provádí seizmické výpočty podle Technické metodiky EOTA TR045. Pokud jde o kotvení patních desek v seizmicky aktivních oblastech, jsou možné tři přístupy k řešení:
Návrh podle únosnosti
Kotvení je navrhováno na sílu odpovídající mezi kluzu tahové složky, případně (je-li tato nižší) největší sílu, jakou může přenášet připevňovaná součást.
Návrh s předpokladem elastického chování
Kotvení je navrhováno na maximální zatížení s předpokladem elastického chování upevňovacího prvku i konstrukce.
Návrh s požadavky na tažnost kotev
Návrh z pohledu selhání tažné oceli vyžaduje kotvu, která je klasifikována jako tažná. Tento přístup lze ovšem používat pouze u tahové složky, přičemž je třeba respektovat určité podmínky, aby bylo zajištěno, že příčinou selhání bude vždy selhání oceli.
Do softwaru Hilti PROFIS Anchor jsme rovněž zapracovali výsledky vlastního výzkumu, takže zde můžete najít řešení, která jdou nad rámec Technické metodiky EOTA TR045.
Sdílet